صحبت‌های سارا همتی رتبه‌ی 1 تجربی 94 در مورد تجربیاتش

9 / 10
از 2 کاربر

صحبت‌های سارا همتی رتبه 1 تجربی سال 94 در مورد تجربیاتش

انتخاب رشته‌ی تجربی در دبیرستان و سپس پزشکی در دانشگاه

من در كودكي به همه‌ي شغل‌ها و مهارت‌ها علاقه داشتم. در دبيرستان رشته‌ي رياضي محض را خيلي دوست داشتم، چون به حل مسئله علاقه داشتم اما علاقه به اين موضوع نمي‌توانست برايم مفيد باشد. من خيلي از گرايشات رشته‌ي انساني را هم دوست داشتم اما مي‌دانستم كه نميتوانم آن‌ها را به عنوان یک شغل ادامه دهم. به هر حال وارد رشته‌ي تجربي شدم و پزشكي را به دليل كارهاي عملي آن انتخاب كردم.

پدر و مادرم هيچ گاه رشته‌ي خاصي را به من پيشنهاد ندادند. من در مورد رشته‌هاي مختلف براي آنها توضيح مي‌دادم و آن در نهايت تصميم مرا تأييد كردند. من مي‌توانستم رشته‌هاي انساني را به صورت مطالعه‌ي آزاد هم بخوانم. در رياضي هم به  این نتيجه رسيدم كه به رشته‌هاي مهندسي علاقه ندارم، بنابراين تنها انتخابم رشته‌ي تجربي بود كه به پزشكي و به‌ويژه جراحی علاقه داشتم. البته پدرم استاد دانشگاه هستند و شيمي تدريس مي‌كنند. مادرم هم رشته‌ي مامايي خوانده‌اند اما در حال حاضر شاغل نیستند. آنها هم درواقع رشته‌ي تجربي خوانده‌اند و با شناختي كه از من داشتند انتخاب مرا براي رشته‌ي تجربي تأييد كردند.

دیدگاه در مورد رتبه

اوایل به این شکل بود که هر چه بيشتر به رتبه فكر می‌کردم نگراني‌هایم بيشتر مي‌شد و نتيجه‌ي عكس می‌گرفتم. در اولين آزموني كه در دوم دبيرستان شركت كردم رتبه‌ي ۸كشور شدم و البته اين رتبه‌ها نوسان داشت و گاهي دورقمي هم مي‌شد؛ درواقع تمركز روي رتبه ترازم را پايين مي‌آورد. از سوم دبيرستان تصميم گرفتم از آزمون دادن لذت ببرم و از آن پس در اغلب آزمون‌ها رتبه‌ي ۱ مي‌شدم. سه ماه اول سال چهارم فضاي درس خواندن كمي تغيير كرده بود و درس‌ها فشرده شده بود و از طرفي همكلاسي‌ها و دبيرانم هميشه انتظار رتبه از من داشتند و فشار مضاعف شده بود و باعث شد کمی از مسیر قبلی فاصله بگیرم، اما دوباره خودم را پیدا کردم و تا کنکور روند تقریبا ثابتی داشتم.

زمان شروع خواندن برای کنکور

امتحانات نهايي سال سوم كه تمام شد، به مدت ۱۰روز تا شروع كلاسهاي مدرسه تعطيل بودم. در اين ده روز، سه روز آن را به مسافرت رفتم و بقيه‌ي روزها به جزوه‌هاي سال دوم مراجعه كردم و روزنامه‌وار خواندم.  به مدت يك ماه تست‌هاي جامع براي درس‌هاي سال سوم كار كردم و كتاب‌هاي درسي را هم يك بار مرور كردم در اين فرصت كتاب زيست سال دوم را دقيق خواندم و يادداشت‌برداري كردم.

 میزان ساعت مطالعه

تا بهمن ماه ۵ تا ۷ ساعت مطالعه مي‌كردم بعد از بهمن كه مدرسه نداشتيم روزانه ۱۴ساعت مطالعه داشتم. كسي نيست كه كم بخواند و موفق شود حتي كساني هم كه رتبه‌ي بالاي ۱۰۰۰ كسب كرده‌اند برخي روزانه ۱۴ساعت را مطالعه مي‌كردند.

برنامه‌ی تابستان

فيزيك پايه‌ي دوم نقطه‌ي ضعفم بود . با تست زدن و مطالعه عميق‌تر و حل مسائل بيشتر توانستم به تسلط برسم .البته اكثر درسهاي پايه ي دوم خصوصا زيست، به دليل فاصله گرفتن و فراموش كردن به نقطه ي ضعف تبديل شده بود  که با مرور و مطالعه ي مباحث خواندني‌تر دوره و يادآوري شد .به نظر من دروس سوم بعد از امتحانات نهايي نيازي به مرور و مطالعه ي آن چناني ندارد . بيشتر به درس‌هاي پيش يك ودرس‌هاي پايه‌ي سال دوم كه ممكن است فراموش شده باشند، بايد پرداخت .

دیدگاه در مورد آزمون‌ها

اگر در آزمون‌ها شرکت نمي‌كردم خيلي سخت بود كه بخواهم يك سال براي كنكور بخوانم اما این شرکت در آزمون هدف را برايم دست‌يافتني كرده بود و انگيزه‌ي بيشتري براي ادامه دادن پيدا مي‌كردم. گاهي به تسلط كامل بر مباحث آزمون نمي‌رسيدم اما باز هم شرکت مي‌كردم؛ چون حتي اگر اشتباه مي‌كردم از آن ياد مي‌گرفتم.

دیدگاه در مورد دروس عمومی

چون موضوع رقابت مطرح است بايد به همه‌ي درس‌ها اهميت داد. عمومي‌ها را خيلي خوب خوانده بودم و فقط مرور مي‌كردم.

روش مطالعه

وقتي بار اول مبحثي را مي‌خواندم بعد از تمرينات، كتاب تست‌هاي كنكور آن را حل مي‌كردم و نكات كنكوري آن را پيدا مي‌كردم. نزديك به آزمون‌هاي جمع‌بندي از اين تست‌ها استفاده می‌کردم و نكات تست‌ها و سؤالات دام‌دار را مشخص مي‌كردم. هفته‌ي آخر مانده به كنكور يك بار ديگر تمام اين نكات را خواندم.

به نظر من خواندن براي تستي و تشريحي فرقي ندارد . من وقتي مي‌خواستم درسي را ياد بگيرم اغلب تست مي‌زدم و نكات آن را متوجه مي‌شدم و بعد از آن راحت‌تر درس را مي‌خواندم. مثلاً براي زيست يك ساعت براي يك فصل ۲۰ صفحه‌اي وقت مي‌گذاشتم. بعد تست مي‌زدم و سپس نكات آن را در كتاب يادداشت مي‌كردم و دوباره آن فصل را عميق و نكته‌دار مي‌خواندم. روش من براي همه‌ي درس‌ها به همين صورت بود

درصد 100 در درس زمین‌شناسی!

درس زمين‌شناسي را مثل زيست‌شناسي مي‌خواندم؛ هم چون اين درس فقط در رشته‌ي پزشكي تاثير ندارد و در ديگر رشته‌ها موثر است و نمي‌خواستم ريسك كنم و هم اینکه به آن علاقه داشتم. روش مطالعه‌ی من در این درس نیز مثل زیست بود یعنی اول متن كتاب را مي‌خواندم، بعد تست‌هاي كنكور آن را مي‌زدم و بعد دوباره كتاب را مي‌خواندم. به نظرم زمين‌شناسي در رتبه‌ام تأثير بسیار داشت.

بازه‌ی بین آزمون‌ها

هدف درس خواندن من رسيدن به مباحث آزمون‌ها شده بود؛ چون درس خواندن بدون آزمون برايم معني نداشت. آزمون باعث مي‌شد درس خواندن برايم لذت‌بخش باشد. وقتي از جلسه‌ي آزمون بر مي‌گشتم هميشه خوشحال بودم. ارزيابي آزمون از خود آزمون برايم لذت‌بخشتر بود. من سعي مي‌كردم در فاصله‌ي دو آزمون درس‌هايي را كه نخوانده بودم يا درسهاي عمومي كه فرار هستند در هفته‌ي اول بخوانم و هفته‌ي دوم هم دوباره آنها را مرور مي‌كردم. درسهايي مثل شيمي كه براي المپياد خوانده بودم مخصوص هفته‌ي دوم بود كه نياز به زمان زيادي نداشت. براي درس رياضي هم جزوه‌ها و تست‌هاي نشاندار خودم را مي‌خواندم. چون دبيران هميشه امتحان مي‌گرفتند براي درس‌هاي اختصاصي هميشه آماده بودم و فقط لازم بود مرور كنم. روز قبل از آزمون زيست مي‌خواندم و اين كار را حتي روز قبل از كنكور هم انجام دادم. اگر درس ديگري هم بود كه احساس مي‌كردم نياز به مطالعه دارد آن را هم مي‌خواندم. آخرين كاري كه روز پنجشنبه‌ي قبل از آزمون انجام مي‌دادم آزمون غير حضوري بود.

طریقه‌ی پاسخگویی به سوالات

من كلا هميشه طبق ترتيب دفترچه به سؤالات پاسخ مي‌دادم و سرعتم در تست‌زني بالا بود، بنابراين هميشه وقت مي‌آوردم و سراغ تست‌هايي مي‌رفتم كه احساس مي‌كردم ممكن است اشتباه پاسخ داده باشم. هم چنين به سراغ سؤالاتي مي‌رفتم كه نزده بودم و آنها را دوباره حل مي‌كردم. معمولاً آنقدر وقت اضافه مي‌آوردم كه مي‌توانستم دوباره از اول شروع به حل تست‌ها كنم.

نحوه‌ی برخورد با سوالات سخت و وقت‌گیر

‌در مورد سؤالات سخت و وقتگير معمولاً سعي مي‌كردم در مورد حل آنها فكر كنم. وقتي به نتيجه نمي‌رسيدم دور آن
خط مي‌كشيدم و بعد از پايان آزمون دوباره به آن بر مي‌گشتم. اغلب سعي مي‌كردم صورت سؤال را خوب بخوانم؛ چون گاهي به علت بي‌دقتي در خواندن صورت سؤال نمي‌توانستم پاسخ درست را پيدا كنم. معمولا از ۲۰۰سؤال، ۱۵سؤال را جواب نمي‌دادم و برمي‌گشتم و مجدد روی آن فکر می‌کردم.

اهمیت شناسایی و برخورد درست با غلط‌ها

در كنكور ۱۸غلط داشتم و در آزمون‌ها به طور ميانگين ۸ سؤال را اشتباه مي‌زدم. ابتدا غلط‌هايم را دسته‌بندي مي‌كردم که اكثراً به دليل سرعت تست‌زني و بي‌دقتي بود. بعد از آزمون در مسير خانه، سؤالات را بررسی مي‌كردم و اشتباهاتم را متوجه مي‌شدم. به خانه كه مي‌رسيدم ناهار مي‌خوردم و استراحت مي‌كردم. نتايج كه اعلام مي‌شد آزمون را به طور كامل بررسي مي‌كردم و كلاً حدود دو ساعت را به ارزيابي آزمون اختصاص مي‌دادم. به نظر من غلط زدن باعث مي‌شود نكات بيشتري ياد بگيريم و از تكرار آن جلوگيري كنيم. من از اشتباه جواب دادن نمي‌ترسيدم بلكه راهكاري بود كه مبحث را کامل‌تر ياد بگيرم. درواقع اشتباه كردن بخشي از فرايند يادگيري است.

شرایط روز کنکور

قبل از كنكور كمي نگراني به سراغم آمده بود. ۵ دقيقه بعد از شروع آزمون همه چيز به روال عادي برگشت و با آرامش آزمون دادم. سر جلسه اصلاً به كنكور فكر نمي‌كردم. فقط بر روی سؤالات تمركز كرده بودم كه آنها را چگونه حل كنم. سؤالات فيزيك سخت بود و ۷۸درصد زدم. سؤالات زيست هم چالش‌برانگيز بود و ۸۹ درصد زدم. رياضي نسبتا سخت بود و ۹۱درصد زدم. سؤالات شيمي هم برايم خوب بود و ۱۰۰درصد زدم.

فعالیت‌های جانبی

من از دبستان تا سوم دبيرستان به كلاس ويولن مي‌رفتم. غير از درس خواندن به فيلم و تئاتر هم خيلي علاقه دارم. تفريح و استراحت من در سال كنكور ديدن فيلم بود.

نقش پدر و مادر

وقتي به مدرسه رفتم پدرم دائره‌المعارف برايم مي‌خريد و من علاقه‌ي زيادي به كشف و اختراع پيدا كرده بودم و از ايده‌هايم براي پدرم مي‌گفتم. اينكه مسير علمي را براي زندگي‌ام انتخاب كردم تحت تأثير تشويق‌ها و راهنمايي‌هاي پدر و مادرم بوده است.

ايجاد محيط آرام و فضاي گفتگو و منطق مهم‌ترين كاري بود كه آنها انجام دادند. گفتگو در منزل ما اين‌گونه بود كه هر كسي كه منطق قوي‌تري داشت ديگران صحبت‌هايش را قبول مي‌كردند. نقش اوليای من بيشتر از لحاظ فراهم كردن اين فضا بود نه اينكه درس بدهند يا درس بپرسند. مثلا در درس ادبيات اكثر دوستانم كه پدر و مادرشان با مادرم در ارتباط بودند كلاس مي‌رفتند و اولياي من تمايل داشتند من نیز به كلاس بروم ولي من توضيح دادم كه نياز به كلاس ندارم و دلايلي آوردم از جمله اينكه ادبيات يك درس موضوعي است و خود آدم بايد آن را بخواند و قرائت و آرايه هم تعاريف مشخصي دارند و دبيران فقط سلايق خاصي در طرح سوالات گوناگون دارند، آن‌ها نیز قبول كردند و در آزمون هاي مختلف اين موضوع ثابت مي شد كه شايد حرف من درست بوده است و حتي در كنكور هم ثابت شد.

چون صميمي بوديم دوست داشتم با هم صحبت كنيم و آنها در مورد محيط كار خودشان با من صحبت مي‌كردند و من هم در مورد دوستانم با آنها صحبت مي‌كردم. خصوصا اگر انتقادي هم بود يا در مورد شخصيت‌هايي كه من در مدرسه مي‌ديدم و شخصيت‌هاي مشابهي كه آنها در محيط كارشان روبرو مي‌شدند، در مورد نحوه برخورد با همكارانشان توضيح مي‌دادند كه چه كار كردند و من هم مي‌فهميدم چه كار بايد بكنم.

 

گرد آورنده : احمد کلاهدوز

پاییز 94

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پر بیننده ترین عناوین

آموزش فیزیک (مبحث کار و انرژی) توسط مهندس اسدالهی- قسمت1+ویدئو

آموزش فیزیک (مبحث دینامیک) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

بارم بندی امتحان پایانی و نوبت اول(تمام دروس و پایه ها)

کدام آزمون آزمایشی بهتر است؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 1000 کشوری ریاضی

هفتگی برنامه ریزی کنید! + دانلود فایل

چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور تجربی

سبک‌های یادگیری (مقدمه)

برنامه ریزی مبحثی سالانه برای کنکور

تمرکز (مقدمه)

نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

تقویت حافظه (مقدمه)

زمان نقصانی چیست؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 5000 کشوری ریاضی

ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

ویژگی های آزمون گزینه دو

تجربی ها؛ زیرگروه های خود و ضرایب هر کدام را بشناسید!

بودجه بندی سوالات عمومی کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور ریاضی

حل تمرین در منزل؛ اول تشریحی بعد تست

تکنیک تست زنی ضربدر منفی

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

استراتژی‌هایی برای به کار بردن و اشتباهاتی برای اجتناب کردن

تکنیک‌های عمومی تست‌زنی

قیاس پیش بینی و اجرای برنامه؛از تغییر برنامه نترسید!

نکاتی که باید در برنامه ریزی روزانه به آنها دقت کنید!

شیوه برنامه ریزی روزانه+دانلود فایل

نکات کلیدی برنامه ریزی سالانه

هدف گذاری پله پله

اول هدف گذاری کنید؛ بعد برنامه ریزی!

جمع بندی نیم سال اول فیزیک دوم دبیرستان توسط مهندس اسدالهی(حل نمونه سوال) + ویدئو

پرسشنامه سبک‌های یادگیری

ریشه یابی مشکل عدم تمرکز

آموزش فیزیک (سینماتیک-نمودارهای حرکت شناسی) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (الکتریسیته ساکن-میدان یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت با شتاب ثابت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 2) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی3 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

مکان درست مطالعه

پرسشنامه مکان مطالعه

زمان درست مطالعه

استراتژی‌ها و تکنیک‌های تمرکز

مدیریت استرس (مقدمه)

telegram

tamas2