چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر

 

 

چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

 

قبل از یادگیری یک تکنیک تست زنی خوب، باید بلد باشیم که چگونه تست ها را دسته بندی کنیم. هر تست می تواند ویژگی خاص خود را داشته باشد و شما باید قدرت تشخیص این که این تست از جزو کدام دسته از تستها است را داشته باشید تا بتوانید عکس العملی سریع و مناسب با شرایط آن تست بروز دهید.

برای افزایش قدرت تشخیص خود از سطح دشواری و میزان زمانگیری تست، باید حالتهایی که امکان دارد شما با یک تست مواجه شوید را به خوبی بشناسید. در اینجا به ذکر چند مورد از رفتار دانش آموزان در مواجهه با تست ها می پردازیم:

 

سوالهایی که اصلا مباحث مربوط به آنها را نخوانده اید. خب این سوالها تکلیفشان مشخص است و نباید به هیچ وجه روی آنها وقت بگذارید.

تستهایی که مباحث مربوط به آن را خوانده اید اما بلد نیستید آنها را حل کنید. این حالت ناشی از عدم تسلط کافی شما بر آن مبحث، کم تمرین و تست حل کردن در منزل و یا خواندن ناقص و سرسری آن مبحث است.

تستهایی که تاکنون مشابه آن را ندیده اید. این نوع سوالها معمولا دارای ایده ای جدید است و تیپ سوال برایتان ناآشناست. در این نوع تستها معمولا شما متن سوال را متوجه نمی شوید یا این که دقیقا نمی فهمید سوال از شما چه خواسته است و یا تصویر سوال برایتان غریب است، بخصوص در درس فیزیک. دقت کنید که هر سال در کنکور نزدیک به 20% سوالها دارای ایده های جدیدند که در کنکورهای سالهای گذشته دیده نشده است. به همین دلیل در کنکور بالای 80% زدن کار دشواری است.

تستهایی که تشخیص می دهید دشوارند. این نوع سوالها را بلدید حل کنید اما می دانید جزو سوالهای دشوار است و حل کردن آن نیاز به فکر کردن فراوان دارد.

سوالهایی که زمانگیر است. این حالت می تواند مربوط به سوالهایی باشد که بار محاسباتی سنگینی دارد و یا مانند دو حالت بالا، دشوار یا ناآشنا باشند.

سوالهایی که تا وسط حل آن پیش می روید اما ناگهان به بن بست می خورید. این دسته از پرسش ها، جایی است که اکثر دانش آموزان تمرکزشان از دست می رود و زمان زیادی را روی پیدا کردن ادامه روش حل از دست می دهند. مطمئن باشید که شما هرچه به حل سوال در همان لحظه اصرار بورزید، تنها اتفاقی که می افتد این است که زمان بیشتری از دست می دهید و سوال نیز حل نشده باقی می ماند. از سویی تمرکزتان را هم در ادامه آزمون از دست می دهید و دچار استرس می شوید. اما تجربه نشان داده که اگر با آرامش از روی آن سوال بگذرید و در پایان آن درس یا در وقت اضافیتان در پایان آزمون به آن سوال برگردید، شانس بسیار زیادی در حل آن تست خواهید داشت.

تستهایی را که تا آخر حل می کنید اما جواب آخرتان در گزینه ها یافت نمی شود. در این حالت رفتارهای هیجانی در دانش آموزان به وفور مشاهده می شود. برای مثال دانش آموز گزینه مشابه تر به جواب آخر خود را به عنوان گزینه صحیح انتخاب می کند. اگر همچین شرایطی برایتان پیش آمد، پیشنهاد می کنیم که همان لحظه یک بار دیگر محاسبات و روش حل خود را با دقت مرور کنید. اگر باز هم به گزینه صحیح نرسیدید، مانند حالت بالا از آن سوال بگذرید و در دور دوم بار دیگر آن را حل کنید.

تستهایی که بین دو گزینه شک دارید. این شرایط معمولا در دروس عمومی و همچنین درس شیمی اتفاق می افتد. حتما به یکی از دو گزینه پاسخ دهید، زیرا شانس مثبت شدن درصدتان بین چند سوال شک دار در کل آزمون سه برابر منفی شدن است. اما بلافاصله این کار را نکنید. بگذارید یک بار دیگر سوال را در پایان زمانهای نقصانی (دور دوم) بخوانید، شاید نکته ای به ذهنتان خطور کرد و در آنجا هم اگر به چیزی دست نیافتید به یکی از گزینه ها پاسخ دهید.

سوالهایی که قسمتی از پاسخ آن را فراموش کرده اید. این حالت نیز اکثرا در دروس عمومی و درس شیمی اتفاق می افتد. مثلا شما در معنی لغات ادبیات، معنی تمامی واژه ها را می دانید غیر از یک واژه. این نوع از تستها هم از دسته ایست که در دور بازبینی باید به آنها بپردازید.

 

اکنون تمام حالاتی که امکان دارد در مواجهه با یک تست برایتان اتفاق بیفتد، دانستید و شناخت کافی از دسته بندی تستها دارید. حال می توانید هر تکنیک تست زنی خاصی را که سراغ دارید یا خودتان ابداع کرده اید، به کار گیرید و برای هر چندتا از حالتهای مواجهه با تست، یک علامت خاص در نظر بگیرید.

ما در تقسیم بندی تستها از بالا به پایین، به ترتیب احتمال حل شدن سوال در دور بازبینی، حالتها را چیده ایم تا کارتان راحت تر شود. برای مثال حالتهای آخر مانند «شک بین دو گزینه» نسبت به حالت «تستهایی که تاکنون مشابه آن را ندیده اید» شانس بیشتری برای حل شدن در دور دوم دارند. برای آموزش بیشتر در این موارد، مقاله های «تکنیک تست زنی ضربدر منفی» و «استراتژی بازگشت و مرور تستها» را مطالعه کنید.

 

 

گردآورنده : مرتضی اسدالهی

پاییز 94

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پر بیننده ترین عناوین

آموزش فیزیک (مبحث کار و انرژی) توسط مهندس اسدالهی- قسمت1+ویدئو

آموزش فیزیک (مبحث دینامیک) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

بارم بندی امتحان پایانی و نوبت اول(تمام دروس و پایه ها)

کدام آزمون آزمایشی بهتر است؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 1000 کشوری ریاضی

هفتگی برنامه ریزی کنید! + دانلود فایل

چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور تجربی

سبک‌های یادگیری (مقدمه)

برنامه ریزی مبحثی سالانه برای کنکور

تمرکز (مقدمه)

نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

تقویت حافظه (مقدمه)

زمان نقصانی چیست؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 5000 کشوری ریاضی

ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

ویژگی های آزمون گزینه دو

تجربی ها؛ زیرگروه های خود و ضرایب هر کدام را بشناسید!

بودجه بندی سوالات عمومی کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور ریاضی

حل تمرین در منزل؛ اول تشریحی بعد تست

تکنیک تست زنی ضربدر منفی

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

استراتژی‌هایی برای به کار بردن و اشتباهاتی برای اجتناب کردن

تکنیک‌های عمومی تست‌زنی

قیاس پیش بینی و اجرای برنامه؛از تغییر برنامه نترسید!

نکاتی که باید در برنامه ریزی روزانه به آنها دقت کنید!

شیوه برنامه ریزی روزانه+دانلود فایل

نکات کلیدی برنامه ریزی سالانه

هدف گذاری پله پله

اول هدف گذاری کنید؛ بعد برنامه ریزی!

جمع بندی نیم سال اول فیزیک دوم دبیرستان توسط مهندس اسدالهی(حل نمونه سوال) + ویدئو

پرسشنامه سبک‌های یادگیری

ریشه یابی مشکل عدم تمرکز

آموزش فیزیک (سینماتیک-نمودارهای حرکت شناسی) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (الکتریسیته ساکن-میدان یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت با شتاب ثابت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 2) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی3 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

مکان درست مطالعه

پرسشنامه مکان مطالعه

زمان درست مطالعه

استراتژی‌ها و تکنیک‌های تمرکز

مدیریت استرس (مقدمه)

telegram

tamas2