ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

10 / 10
از 1 کاربر

ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم‌چی)

  • آزمون‌ها به ‌صورت هر دو هفته یک‌بار

این خود مسأله‌ای است که جای بحث دارد چرا که فاصله‌ی بین آزمون‌ها از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که بر روی برنامه‌ریزی شما تأثیر مستقیم دارد. بازه‌ی دو هفته‌ای، بازه‌ی در دسترس‌تر و ساده‌تری برای برنامه‌ریزی است، زیرا ما معمولا دید روشنی نسبت به دو هفته‌ی آینده داریم. اما باز ممکن است فردی سرعت مطالعه و یادگیری‌اش پایین باشد و بازه‌ی دو هفته‌ای برای او کوتاه باشد و نتواند خود را به برنامه‌ی آزمون‌ها برساند. البته در برنامه‌ی آزمون‌های کانون سعی شده است (با تعبیه قسمت عادی و موازی) که تمام افراد همگام با برنامه پیش بروند اما باز زیاد دیده شده که دانش‌آموزان از برنامه عقب می‌افتند.

  • برنامه‌ی آزمون‌ها

برنامه‌ی آزمون‌ها در کانون برنامه‌ی راهبردی نام دارد که به حق نسبت به موسسات دیگر کار و انرژی بیشتری بر روی آن گذاشته شده است و از جزییات بیشتری برخوردار است، در نتیجه، برنامه‌ریزی را برای عموم افراد آسان‌تر می‌کند. در اینجا از واژه‌ی "عموم" استفاده کردم چون بیشتر افراد با این برنامه می‌توانند به خوبی پیش بروند اما بعضی از داوطلبان هستند که ترجیح می‌دهند خودشان تصمیم بگیرند که بر چه اساسی پیش بروند و این مسأله که یک برنامه به آن‌ها به طور کامل دیکته شود، باعث تشویش ذهنی آن‌ها می‌شود و به نظر می‌رسد که بازه‌ی دو هفته‌ای برای این دسته از داوطلبان مناسب نباشد.

  • سبک سوالات

یکی از بحث‌های داغی که بین موسسات مختلف مطرح است، مشابهت و نزدیک بودن سبک سوالات به سوالات کنکور است و معمولا از این اظهار نظرها می‌شود که سوالات فلان موسسه برای مثال 80% مشابهت با سوال‌های کنکور داشته و ... که جدا از این که معیار مشابهت چه بوده و چطور بررسی شده است، اکثر این اظهار نظرها صرفا تبلیغات کاذب است. به نظر من بحث بر روی اینکه سوالات به کنکور شبیه هستند یا نه، یک بحث غیر معقول و غیر منطقی است و بهتر است بر روی استاندارد بودن سوالات صحبت شود.

اگر سوالات کانون در سال‌های مختلف به صورت‌ یک سیر منطقی تصور کنیم هر سال کیفیت سوال‌ها افزایش یافته و به سمت سوال‌های خلاقیتی و جالب تمایل پیدا کرده است و نمود این مسأله در استفاده‌ی موسسات مختلفی که در زمینه‌ی کتاب خوب عمل می‌کنند، از سوالات کانون در سال‌های اخیر، پیداست. اما این موضوع به معنی استاندارد بودن نیست بلکه به این معنی است که کیفیت سوال‌های کانون بالاست و می‌تواند محک مناسبی برای دانش‌آموزان قوی باشد. در واقع مسأله‌ای که وجود دارد این است که معمولا سطح سوالات کانون در دروس اختصاصی تا حدی از سطح سوالات کنکور بالاتر است و این مسأله از طرفی می‌تواند به عنوان استاندارد نبودن تعبیر شود و از طرف دیگر می‌شود این‌گونه با قضیه برخورد کرد که ما سخت کار کنیم که آسان برای ما آسان شود!

  • جامعه‌ی آماری

جامعه‌ی آماری آزمون‌های کانون نسبت به دیگر آزمون‌های آزمایشی (به جز آزمون‌های جامع سنجش) بالاتر است و این یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت و اصلی‌ترین دلایلی است که اکثر داوطلبان کنکور تمایل دارند که در این موسسه ثبت‌نام کنند. جامعه‌ی آماری بالا از این لحاظ اهمیت دارد که داوطلب می‌تواند خود را به شکل بهتری با بقیه‌ی داوطلبان مقایسه کند. در همین راستا تراز آزمون‌های کانون (چه تراز کل و چه تراز هر درس به طور خاص) معمولا دید بسیار خوبی نسبت به جایگاهی که داوطلب در کل کشور قرار دارد، می‌دهد. جامعه‌ی آماری اگرچه فاکتور بسیار مهمی برای انتخاب است اما نباید به عنوان تنها عامل مد نظر قرار گیرد. متاسفانه مشاهده می‌شود که بسیاری از افراد تنها به این دلیل در آزمون‌ها ثبت‌نام می‌کنند اما چون نمی‌توانند با سوالات ارتباط برقرار کنند در آزمون‌ها ناکام می‌مانند.

  • پشتیبان

در کانون برای یک مجموعه محدود از داوطلبان یک پشتیبان که خود یک دانشجو است و رتبه‌ی خوب یا نسبتا خوبی را در کنکورکسب کرده است، در نظر گرفته می‌شود که داوطلبان را از برنامه‌های کانون مطلع کرده و مشکل‌های درسی یا مشاوره‌ای که برای آن‌ها ممکن است پیش بیاید را در طی تماس‌های تلفنی، روز آزمون یا جلسات مختلفی که در طول سال برگزار می‌شود، برطرف کند. پشتیبان از جمله کلیدی‌ترین مسائلی است که کانون بر روی آن تأکید می‌کند و آن را وجه تمایز خود با دیگر موسسات می‌خواند و معمولا این شعار در کانون زیاد مطرح می‌شود که : کانون یعنی پشتیبان و پشتیبان یعنی کانون.

نفس وجود پشتیبان به خودی خود امر مثبت و خوبی است اما متاسفانه در اکثر مواقع، آن‌طور که باید نمی‌شود، چرا که مسأله‌ی بازاری شدن فضای کنکور و دبیرستان به داخل فضای کانون نیز رسوخ کرده و معمولا والدین و داوطلبین باید در ازای پرداخت پول به امکانات مشاوره‌ای و تدریسی نه چندان با کیفیت دسترسی پیدا کنند. البته این‌طور نیست که همه‌ی مجموعه شامل این مسائل شوند، برای همین دوباره از واژه‌ی "اکثر" استفاده شده، چرا که در همین مجموعه نیز آدم‌هایی فعالیت کرده و می‌کنند که بدون هیچ چشم داشتی دست افراد زیادی را گرفته و به جاهای خوبی رسانده‌اند.

 

نویسنده : احمد کلاهدوز

زمستان 94

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پر بیننده ترین عناوین

آموزش فیزیک (مبحث کار و انرژی) توسط مهندس اسدالهی- قسمت1+ویدئو

آموزش فیزیک (مبحث دینامیک) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

بارم بندی امتحان پایانی و نوبت اول(تمام دروس و پایه ها)

کدام آزمون آزمایشی بهتر است؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 1000 کشوری ریاضی

هفتگی برنامه ریزی کنید! + دانلود فایل

چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور تجربی

سبک‌های یادگیری (مقدمه)

برنامه ریزی مبحثی سالانه برای کنکور

تمرکز (مقدمه)

نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

تقویت حافظه (مقدمه)

زمان نقصانی چیست؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 5000 کشوری ریاضی

ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

ویژگی های آزمون گزینه دو

تجربی ها؛ زیرگروه های خود و ضرایب هر کدام را بشناسید!

بودجه بندی سوالات عمومی کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور ریاضی

حل تمرین در منزل؛ اول تشریحی بعد تست

تکنیک تست زنی ضربدر منفی

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

استراتژی‌هایی برای به کار بردن و اشتباهاتی برای اجتناب کردن

تکنیک‌های عمومی تست‌زنی

قیاس پیش بینی و اجرای برنامه؛از تغییر برنامه نترسید!

نکاتی که باید در برنامه ریزی روزانه به آنها دقت کنید!

شیوه برنامه ریزی روزانه+دانلود فایل

نکات کلیدی برنامه ریزی سالانه

هدف گذاری پله پله

اول هدف گذاری کنید؛ بعد برنامه ریزی!

جمع بندی نیم سال اول فیزیک دوم دبیرستان توسط مهندس اسدالهی(حل نمونه سوال) + ویدئو

پرسشنامه سبک‌های یادگیری

ریشه یابی مشکل عدم تمرکز

آموزش فیزیک (سینماتیک-نمودارهای حرکت شناسی) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (الکتریسیته ساکن-میدان یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت با شتاب ثابت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 2) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی3 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

مکان درست مطالعه

پرسشنامه مکان مطالعه

زمان درست مطالعه

استراتژی‌ها و تکنیک‌های تمرکز

مدیریت استرس (مقدمه)

telegram

tamas2