نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

10 / 10
از 1 کاربر

 

 

نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

 

اگر می خواهید موفق شوید، نیاز به تعیین هدف دارید. شما بدون هدف، فاقد تمرکز و جهت گیری خواهید بود. تعیین هدف، نه تنها به شما اجازه می دهد که مسیر زندگی خود را کنترل کنید، بلکه معیاری برای تعیین اینکه آیا واقعاً موفق هستید یا خیر برایتان فراهم می آورد.

برای مثال به این مسائل فکر کنید که 10 سال آینده می خواهید در چه شغلی و در چه سطحی فعالیت کنید؟ مدرک و مقطع تحصیلی شما چه باشد؟ وضعیت اقتصادیتان در آن زمان چگونه باشد؟ جایگاه و شخصیت اجتماعیتان چطور باشد؟ یا نه کمی به زمان نزدیکتر بیاندیشید... دوست دارید رتبه کنکورتان چند باشد؟ چه معدلی در امتحان نهایی شما را راضی می کند؟ علاقه دارید در چه رشته و دانشگاهی ادامه تحصیل دهید؟

برای رسیدن به اهدافتان بایستی بدانید که چگونه آنها را تعیین کنید. شما نمی توانید به سادگی بگویید که "من می خواهم" و انتظار رخ دادن آن را داشته باشید. تعیین هدف، فرایندی است که با توجهات دقیق راجع به اینکه چه چیزهایی را می خواهید بدست آورید آغاز می شود و با انجام کارهای سخت پایان می پذیرد. در این میان، گامهای تعریف شده ای وجود دارند که فراتر از مشخصه های هر هدف هستند. دانستن این گامها به شما اجازه خواهد داد که اهداف خود برنامه ریزی کنید.

 

در اینجا به چند قانون طلایی برای تعیین اهداف می پردازم:

 

1) اهدافی را تعیین کنید که به شما انگیزه بدهد.

زمانی که اهدافتان را تعیین می کنید، باید آنها به شما انگیزه بدهند. این یعنی اطمینان از اینکه این اهداف برای شما مهم هستند و دستیابی به آنها برای شما ارزشمند است. اگر شما علاقۀ کمی به نتیجه داشته باشید، پس شانس شما در تلاش برای به حقیقت پیوستن آنها بسیار کم است. انگیزه، کلیدی برای دستیابی به اهداف است.

اهدافی را تعیین کنید که بالاترین اولویت را در زندگی شما داشته باشند. با این نوع تمرکز، شما می توانید به اهداف زیادی دست یابید، اهدافی که زمان کمی را صرف آنها کرده اید. دستیابی به هدف نیازمند تعهد است، پس برای افزایش احتمال موفقیت، نیاز به حس اضطرار و داشتن ِنگرشِ "باید این را انجام دهم" دارید. زمانی که این نگرش و احساس را نداشته باشید، این امر باعث می شود تا تحقق هدف را به تاخیر بیاندازید. این کار موجب سرخوردگی و ناامیدی شما می شود و احساس پوچی به شما دست می دهد که هیجان و انگیزه شما را کم می کند و ممکن است به این نقطه برسید که "هیچ کاری نمی توانم انجام دهم یا در هیچ کاری نمی توانم موفق شوم".

 

نکتهبرای اطمینان از اینکه هدفتان، به شما انگیزه می دهد، بنویسید که چرا این هدف برای شما ارزشمند و مهم است. از خودتان بپرسید که "اگر بخواهم هدفم را با دیگران سهیم کنیم، باید به آنها چه بگویم تا آنها را متقاعد کنم که هدفم ارزشمند است؟" اگر به خودتان شک دارید یا دچار فقدان اطمینان به تواناییتان برای تحقق هدفتان هستید، میتوانید از این عبارت برانگیزاننده برای کمک به خود استفاده کنید.

 

2) اهداف خود را صریح و مشخص تعیین کنید

اهداف شما بایستی واضح و خوب تعریف شده باشد. اهداف عمومی و مبهم مفید نیستند، زیرا برای شما جهت گیری کافی را فراهم نمی آورند. بخاطر داشته باشید که به اهداف نیاز دارید تا راه را به شما نشان دهند. تا جایی که می توانید اهداف خود را دقیق تعریف کنید.

 

3) اهداف خود را قابل اندازه گیری تعیین کنید.

تاریخ ها، مقادیر دقیق و غیره را در اهداف خود وارد کنید با این کار می توانید درجه موفقیت خود را اندازه بگیرید. اگر اهداف شما بدین صورت تعریف شود: "رتبه خوب در کنکور سراسری"؛ این حالت توصیفی می تواند برای شما ابهام برانگیز باشد و جدیت و تلاش را از کار شما بگیرد. مثلا ممکن است شما در آغاز سال رتبه زیر 1000 را رتبه ای خوب قلمداد کنید اما هرچه که به کنکور نزدیک می شوید این عدد بزرگتر شود تا به خود دلگرمی بدهید تا جایی که عملا هدفتان فاقد ارزش می شود.

 

4)اهداف خود را دست یافتنی تعیین کنید.

از این موضوع اطمینان حاصل کنید که دستیابی به اهدافتان امکان پذیر است. اگر هدفی را تعیین کنید که هیچ امیدی به تحقق آن ندارید، روحیه خود را از دست می دهید و اعتماد به نفستان از بین می رود.

از بیان اهداف ساده خودداری کنید. رسیدن به هدفی که مجبور نباشید برای آن سخت کار کنید می تواند در بهترین حالت، ناامیدکننده باشد و باعث شود که شما در تعیین اهداف بعدی که ممکن است خطر عدم تحقق را بدنبال داشته باشد بترسید. با تعیین اهداف واقعی اما چالش برانگیز، به تعادل مورد نیازتان می رسید. اهداف مختلفی وجود دارند که شما را وادار به تلاش می کنند و بیشترین خشنودی شخصی را برایتان به ارمغان می آورند.

 

5) اهدافتان را مقید به زمان تعیین کنید.

اهداف شما باید مهلت داشته باشند. یعنی بدانید که چه زمانی می خواهید موفقیت خود را جشن بگیرید. زمانی که شما در یک بازۀ زمانی کار می کنید، حس اضطرار شما افزایش می یابد و تحقق پذیری هدفتان سریعتر می شود.

 

6) بلندپروازی کنید اما خیال پردازی نه.

اهداف بزرگ داشتن سبب قوی شدن انگیزه و افزایش تلاش و پشتکار شما می شود و باعث می شود که خود را به کم قانع نکنید. اما گاهی اوقات این اهداف آمیخته با تخیل گرایی می شود به خصوص در سنین نوجوانی. نوجوانان زیادی هستند که آینده ای  مانند هنرپیشه شدن یا ورزشکار مشهور شدن را برای خود تصور می کنند که این طرز نگرش و تفکر در سنین پایین تر طبیعی است. اما گاهی مشاهده می شود که شخصی این افکار را  در سنین جوانی هم دنبال می کند. اگرچه این نوع اهداف به خودی خود مشکلی ندارند اما اکثر کسانی که با این فکر برنامه ریزی می کنند بعد از مدتی به خودشان می آیند و می بینند که زمان بسیار زیادی را صرف آرزوهای دور از دسترس خود کرده اند و فرصت ساختن دوباره زندگی را هم از دست داده اند.

توصیه: توصیه ای که می توانم به دانش آموزان داشته باشم اینست که اگر در رشته ای هنری، فرهنگی یا ورزشی استعداد چشمگیری دارید، می توانید در کنار درستان نیم نگاهی نیز به آنها داشته باشید اما زمانی که وارد محیط دانشگاه شدید به صورت جدی آنها را پیگیری کنید. زیرا در سنین نوجوانی درگیر تخیل و به تصویر کشیدن آینده خود می شوید و ساعتها و روزها را در این سیر خیالی از دست می دهید. اما با بالا رفتن سنتان و درگیر شدن با واقعیت جامعه بهتر می توانید با این مسائل روبرو شده و تصمیم گیری درستی انجام دهید.

 

7) اهداف خود را بنویسید.

نوشتن یک هدف، آن را واقعی و ملموس می کند. با نوشتن، دیگر هیچ بهانه ای برای فراموش کردن آن ندارید. هنگامی که می نویسید، از کلمه "می خواهم" بجای "دوست دارم" یا "می بایست" استفاده کنید. مثلاً، "می خواهم در کنکور رتبه زیر 1000 بیاورم"، نه اینکه "دوست دارم رتبه ام در کنکور زیر 1000 شود ". اولین عبارت، قدرت دارد و شما می توانید خودتان را در حال افزایش ساعت مطالعه و تلاش برای آن ببینید. عبارت دوم فاقد انگیزه هست و اگر از کار خود منحرف شوید، این عبارت بهانه ای به دست شما می دهد.

 

نکته 1: عبارت هدف خود را مثبت بیان کنید. بر فرض وقتی می خواهید در یک سال تحصیلی نتیجه بهتری کسب کنید بگویید "می خواهم معدل کل امسالم را نسبت به سال گذشته افزایش دهم" به جای اینکه بگویید "می خواهم معدل کل امسالم از معدل سال گذشته ام کمتر نشود". اولین جمله، برانگیزاننده است، جمله دوم شامل شرطی است که اگر معدلم بهتر نشد نشد، اما بدتر نشود.

 

نکته 2: اگر از یک لیست کارهای لازم استفاده می کنید، الگویی برای این لیست تهیه کنید که اهداف شما در بالای آن قرار داشته باشد. اگر از یک برنامه عمل استفاده می کنید، اهداف شما باید در بالای فهرست کاری شما قرار بگیرد.

اهدافتان را در مکان های قابل رویت بچسبانید تا هر روز به یاد خودتان بیاورید که تمایل به انجام چه کاری دارید. آنها را بعنوان یک یادآوری کنندۀ همیشگی، روی دیوارها، میز، مانیتور، آینه حمام یا درب یخچال بچسبانید.

 

8) به اهداف خود وفادار باشید اما متعصب نه!

تعهد نداشتن به هدف شما را مسئولیت گریز و بی اعتنا می کند و بعد از مدتی شور و انرژی لازم برای پیمودن مسیر را از دست می دهید و هدفتان را نیز به کلی فراموش می کنید. برای جلوگیری از این اتفاق، وقتهای خاصی را برای خودتان تعیین کنید تا دوباره هدفی که برای آن می جنگید را مرور کنید و به آن فکر کنید تا دوباره انرژی تازه ای در وجودتان دمیده شود. برای مثال هر وقت که می خواهیدشروع به خواندن درسی جدید کنید، قبل از شروع چند لحظه به روی هدف اصلی خود تمرکز کرده و با خود عهد ببندید که هرطور شده باید طوری درس بخوانم تا به آن حدی که هدفگذاری کرده ام برسم.

همچنین گاها می توانید نشانه ای را به همراه داشته باشید که با نگاه کردن بر آن به یاد هدفی که تعیین کردید و تعهدی که به آن دارید بیفتید و از اتلاف وقت و کارهای بیهوده دوری کنید. این نشانه وفاداری می تواند یک انگشتر، یک دستبند و یا تصویر خاصی در پس زمینه تلفن همراهتان و...  باشد.

به خاطر داشته باشید که تعیین هدف یک فعالیت مستمر است، نه وسیله ای برای رسیدن به نقطه پایان. در یادآوری-کنندۀ خود، دوره های زمانی منظمی برای بررسی اهدافتان ایجاد کنید و مستمراً پیگیر نتایج باشید. مقصد نهایی شما ممکن است بعد از یک مدت طولانی بدون تغییر باقی بماند، اما طرح فعالیتی که برای هدفتان تعیین کرده اید ممکن است بطور چشم گیری تغییر کند.

حتی خود هدف هم می تواند بعد از مدتی تغییر کند و بهبود یابد. شما هر چه در مسیرتان جلوتر می روید با واقعیات بیشتری روبرو شده و تجربیات بیشتری می اندوزید. امکان دارد به خاطر سختی و غیرقابل پیش بینی بودن مسیر برنامه ریزی شده و یا بالعکس، ساده بودن مسیر، شما در ابتدا هدف گذاری صحیحی نکرده بودید و نیاز باشد در حین پیمودن مسیر، هدف را به طبع آن عوض کنید و متناسب با شرایط موجود آن را بهبود ببخشید.

برای مثال شاید شما با امید قبولی در رشته مهندسی هوا و فضا شروع به درس خواندن بکنید اما پس از چند ماه، با توجه به اطلاعاتی که به دست آوردید نظرتان تغییر کند و مهندسی هوا و فضا را بر فرض از نظر شغلی برای آینده خود مناسب نبینید. در آنجا می توانید هدف خود را عوض کنید و به رشته ای دیگر فکر کنید.

از طرفی شاید برای اینکه بخواهید کاهلی خودتان را پوشش دهید و بهانه ای برای کمتر تلاش کردن پیدا کنید، هدفتان را تغییر دهید. بر فرض در شروع کار هدفتان رتبه زیر 1000 باشد اما گذشتن زمان و تنبلی و عدم تعهد شما به هدف، باعث می شود که شما خودتان را در حد این هدف نمی بینید. پس تصمیم می گیرد که هدفتان را تغییر دهید و مثلا به رتبه زیر 5000 هم قانع باشید. این حالت هم اصلا پسندیده نیست.

در نتیجه بی وفایی به هدف و تعصب خشک روی هدف، هر دو آسیب جدی به شما در مسیر موفقیت وارد می سازد.

 

 

گردآورنده : مرتضی اسدالهی

پاییز 94

ارسال نظر

نیما مجتهدی : بسیار عالی
0 1
مقاله بسیار خوبی بود. من فارغالتحصیل شدم ولی از این نکات خیلی استفاده کردم.
سیما : سلام
0 1
واقعا هدفگذاری خیلی مهمه. تو هر کاری سعی می کنم این کارو انجام بدم. ممنون
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پر بیننده ترین عناوین

آموزش فیزیک (مبحث کار و انرژی) توسط مهندس اسدالهی- قسمت1+ویدئو

آموزش فیزیک (مبحث دینامیک) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

بارم بندی امتحان پایانی و نوبت اول(تمام دروس و پایه ها)

کدام آزمون آزمایشی بهتر است؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 1000 کشوری ریاضی

هفتگی برنامه ریزی کنید! + دانلود فایل

چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور تجربی

سبک‌های یادگیری (مقدمه)

برنامه ریزی مبحثی سالانه برای کنکور

تمرکز (مقدمه)

نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

تقویت حافظه (مقدمه)

زمان نقصانی چیست؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 5000 کشوری ریاضی

ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

ویژگی های آزمون گزینه دو

تجربی ها؛ زیرگروه های خود و ضرایب هر کدام را بشناسید!

بودجه بندی سوالات عمومی کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور ریاضی

حل تمرین در منزل؛ اول تشریحی بعد تست

تکنیک تست زنی ضربدر منفی

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

استراتژی‌هایی برای به کار بردن و اشتباهاتی برای اجتناب کردن

تکنیک‌های عمومی تست‌زنی

قیاس پیش بینی و اجرای برنامه؛از تغییر برنامه نترسید!

نکاتی که باید در برنامه ریزی روزانه به آنها دقت کنید!

شیوه برنامه ریزی روزانه+دانلود فایل

نکات کلیدی برنامه ریزی سالانه

هدف گذاری پله پله

اول هدف گذاری کنید؛ بعد برنامه ریزی!

جمع بندی نیم سال اول فیزیک دوم دبیرستان توسط مهندس اسدالهی(حل نمونه سوال) + ویدئو

پرسشنامه سبک‌های یادگیری

ریشه یابی مشکل عدم تمرکز

آموزش فیزیک (سینماتیک-نمودارهای حرکت شناسی) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (الکتریسیته ساکن-میدان یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت با شتاب ثابت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 2) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی3 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

مکان درست مطالعه

پرسشنامه مکان مطالعه

زمان درست مطالعه

استراتژی‌ها و تکنیک‌های تمرکز

مدیریت استرس (مقدمه)

telegram

tamas2