قیاس پیش بینی و اجرای برنامه؛از تغییر برنامه نترسید!

10 / 10
از 1 کاربر

 

 

مقایسه پیش بینی و اجرای برنامه؛ از تغییر برنامه نترسید!

 

همانطور که در مقاله های «هفتگی برنامه ریزی کنید!» و «شیوه پیش بینی و اجرای برنامه هفتگی» بحث شد، شما باید در برنامه ریزی کوتاه مدت، پس از برنامه ریزی هفتگی و تعیین ساعات و دروس مطالعه در هر روز به اجرای آن بپردازید و ساعات اجرا شده را در جدولی جداگانه ثبت کنید. در پایان هر هفته از برنامه ریزی بایستی جدول پیش بینی و جدول اجرا را با هم مقایسه کنید و بررسی کنید که چه حدی از آنچه که برنامه ریزی کردید را توانستید پیاده سازی کنید.

در مقایسه کردن جدول پیش بینی برنامه هفتگی با جدول اجراییات هفتگی به نکات زیر توجه کنید:

  • بسیار دشوار است که به صورت صد در صدی برنامه هفتگی پیش بینی شده را اجرا کنید. معمولا اگر بتوانید نزدیک به 90 درصد یک برنامه را اجرا کنید، می توانید بگویید که برنامه با موفقیت اجرا شده است.
  • اگر اجرای برنامه با پیش بینی شما تفاوت زیادی داشت، این تفاوت می تواند ناشی از پیش بینی و برنامه ریزی اشتباه شما در ابتدای هفته باشد. ولی در اکثر مواقع این اختلاف در اجرا، به دلیل عدم شناخت از توانایی خودتان اتفاق می افتد.
  • عدم شناخت از خود یعنی بیش از حد توانایی خود یا گاهی کمتر از آن از خود انتظار داشته باشید. در این حالت با سوالهایی مانند «نمی دانم چند ساعت در روز می توانم درس بخوانم؟»، «نمی دانم چند ساعت به طور مداوم می توانم یک درس را مطالعه کنم!»، «آیا می توانم بعد از خواندن یک درس اختصاصی مانند ریاضی به سراغ یک درس اختصاصی دیگر مانند فیزیک بروم؟» و... مواجه می شوید.
  • یک نمود دیگر از عدم شناخت خود، این است که می توانید برنامه را از نظر مقدار ساعت مطالعه اجرا کنید، اما از لحاظ بودجه بندی مباحث، به آنچه که هدف گذاری کرده اید نمی رسید. برای مثال پیش بینی می کردید که در مدت 1.5 ساعت 10 صفحه از یک کتاب را می خوانید، اما پس از گذشت 1.5 ساعت تنها 5 صفحه پیشروی داشتید.
  • اگر در هفته چند روز را کاملا مطابق برنامه پیش می روید اما چند روز هم هیچ تطابقی با برنامه ندارید، باید تعهدتان را به برنامه افزایش دهید و اراده خود را تقویت کنید. با دیدن عملکرد ضعیف خود در یک روز برانگیخته شوید و روز بعد وضعیت خود را جبران کنید. عکس این حالت نیز گاها اتفاق می افتد. مثلا اگر یک روز عملکرد فوق العاده ای داشتید و حتی از برنامه مصوب خود هم بیشتر خواندید، مغرور شده و روز بعد کمتر تلاش می کنید. از این رفتار اشتباه نیز پرهیز کنید.
  • اگر در طول یک هفته، یک روز را به کلی از دست دادید تصمیم عجولانه ای نگیرید. شنیده اید که می گویند «امروز، روز بدم بود». هر انسانی هر چند روز یک بار دچار یک افول عملکرد و بی حسی می شود. این افول از جهتی می تواند مثبت باشد و شما از آن برای تبدیل کردن فردا به روزی فوق العاده، انگیزه کسب کنید.

تذکر: شما برای هر هفته باید در ابتدای هفته برنامه ریزی کنید؛ نه اینکه یک برنامه ثابت برای تمام هفته ها داشته باشید. مطمئنا برنامه کاری و درسی شما در هر هفته متفاوت است. البته اگر در اجرای برنامه ریزی هفته ای موفق بودید، سعی کنید هفته بعد را با همان سبک و سیاق برنامه ریزی کنید اما حتما دوباره برنامه خود را بنویسید.

در حالت کلی وقتی در پیاده سازی برنامه هفتگی خود مشکل داشتید باید دست به تغییر سبک برنامه ریزی خود بزنید، مگر اینکه برنامه آن هفته را از روی تنبلی و سستی اراده انجام نداده باشید. خیلی از دانش آموزان از تغییر برنامه می ترسند! هفته ها تلاش می کنند به سبکی که بر فرض از مشاوری شنیده اند یا دیگران در سالهای گذشته از آن سبک استفاده کرده اند و موفق شده اند، درس بخوانند. این غلط است! برنامه درسی و سبک مطالعه منحصر به فرد است و برای هر کسی باید ویژه او باشد. نمی شود کل دانش آموزان یک کلاس به یک منوال درس بخوانند. اشتباهی که بسیاری از مشاوران مدرسه انجام می دهند و برای تمام دانش آموزان یک پایه یک برنامه کلی می دهند.

اول: خودتان را خوب بشناسید. ظرفیتهای خودتان را در مطالعه پیدا کنید. سرعت و دقت خود را در نظر بگیرید. عادتهای بد و خوبتان را کشف کنید و سعی در ترک عادتهای بد داشته باشید. هر هفته خودتان را در حالتها و روشهای گوناگون برنامه ریزی محک بزنید تا آگاهیتان از رفتارهای مطالعاتیتان بالا برود. سبکهای مختلف مطالعه را امتحان کنید. مکان های متنوع را برای درس خواندن تجربه کنید. اگر فکر و ایده ای جدید به ذهنتان رسید، بعد از تحقیق و بررسی دقیق آن ایده، آن را به کار بگیرید و نتایج حاصل از آن را بررسی کنید.

دوم: حتما از صحبت مشاورین و پشتیبان ها استفاده کنید و آن را به زبان قابل درک خودتان ترجمه کنید و در برنامه ریزی های هفتگی از آنها استفاده کنید. از تجربیات دانش آموزان موفق سالهای گذشته استفاده کنید. از سوال کردن نترسید. هر نقطه مبهمی در برنامه ریزی خود مشاهده کردید، از مشاور خود بپرسید. از برنامه مدرسه و همچنین برنامه آزمون فاصله نگیرید. برنامه راهبردی آزمون می تواند بودجه بندی هر هفته شما را تعیین کند.

سوم: از تغییر برنامه نترسید. صبور باشید و بگذارید چند هفته از یک سبک برنامه ریزی بگذرد. تعصب بیش از حد هم به سبک خود نداشته باشید. گاها چندین ماه طول می کشد تا شخصی به دستورالعمل برنامه ریزی ایده آل خود برسد. از نتیجه نگرفتن در آزمونها نهراسید و همیشه نتایج را طبق برنامه ای که داشتید، خوب بررسی کنید و نکات مثبت و منفی برنامه ریزتان را استخراج کنید. در انتها پس از هفته ها برنامه ریزی، باید به ایده آل ترین سبک برنامه ریزی و درس خواندن خود برسید. باید صاحب سبک شوید.

 

نویسنده : مرتضی اسدالهی

پاییز 94

 

 

ارسال نظر

مهدی اصغرتبار : با سلام
0 0
استاد من گمراهم بین دو راهی موندم که تو خوندن درسا یه درس رو تمام فصلاشو با همدیگه بخونم یا اینکه چندین درسو با همدیگه به طور موازی جلو ببرم؟
مدیریت : پاسخ
0 0
اگر درس جدیدی رو داری می خونی مثل درسهای پیش دانشگاهی حتما به صورت تکه تکه و در بلندمدت بخونید. اما اگر درسیه که قبلا اونو یک بار خوندین مثل درسهای پایه، می تونید از روش خواندن کلش به یکباره استفاده کنید.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پر بیننده ترین عناوین

آموزش فیزیک (مبحث کار و انرژی) توسط مهندس اسدالهی- قسمت1+ویدئو

آموزش فیزیک (مبحث دینامیک) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

بارم بندی امتحان پایانی و نوبت اول(تمام دروس و پایه ها)

کدام آزمون آزمایشی بهتر است؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 1000 کشوری ریاضی

هفتگی برنامه ریزی کنید! + دانلود فایل

چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور تجربی

سبک‌های یادگیری (مقدمه)

برنامه ریزی مبحثی سالانه برای کنکور

تمرکز (مقدمه)

نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

تقویت حافظه (مقدمه)

زمان نقصانی چیست؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 5000 کشوری ریاضی

ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

ویژگی های آزمون گزینه دو

تجربی ها؛ زیرگروه های خود و ضرایب هر کدام را بشناسید!

بودجه بندی سوالات عمومی کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور ریاضی

حل تمرین در منزل؛ اول تشریحی بعد تست

تکنیک تست زنی ضربدر منفی

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

استراتژی‌هایی برای به کار بردن و اشتباهاتی برای اجتناب کردن

تکنیک‌های عمومی تست‌زنی

قیاس پیش بینی و اجرای برنامه؛از تغییر برنامه نترسید!

نکاتی که باید در برنامه ریزی روزانه به آنها دقت کنید!

شیوه برنامه ریزی روزانه+دانلود فایل

نکات کلیدی برنامه ریزی سالانه

هدف گذاری پله پله

اول هدف گذاری کنید؛ بعد برنامه ریزی!

جمع بندی نیم سال اول فیزیک دوم دبیرستان توسط مهندس اسدالهی(حل نمونه سوال) + ویدئو

پرسشنامه سبک‌های یادگیری

ریشه یابی مشکل عدم تمرکز

آموزش فیزیک (سینماتیک-نمودارهای حرکت شناسی) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (الکتریسیته ساکن-میدان یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت با شتاب ثابت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 2) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی3 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

مکان درست مطالعه

پرسشنامه مکان مطالعه

زمان درست مطالعه

استراتژی‌ها و تکنیک‌های تمرکز

مدیریت استرس (مقدمه)

telegram

tamas2