سبک‌های یادگیری (مقدمه)

10 / 10
از 1 کاربر

سبک‌های یادگیری (مقدمه)

سبک‌های یادگیری به اینکه افراد چگونه یاد می‌گیرند اشاره می‌کند و شامل روش‌هایی است که افراد به کار می‌برند تا به یادگیری خود کمک کنند. افراد گرایش‌های متفاوتی به استفاده از این روش‌ها نشان می‌دهند. طبقه‌بندی‌های متفاوتی برای انواع سبک‌های یادگیری وجود دارد که یکی از شناخته شده ترین آن‌ها سبک یادگیری VARK می‌باشد.

کلمه‌ی VARK از حروف ابتدایی چهار روش یادگیری، دیداری (Visual) ، شنیداری (Auditory) ، خواندن و نوشتن (Read/Write) و مشارکت فعال یا جنبشی (Kinesthetic) گرفته شده است. این روش‌ها بر اساس تجربیات دانش‌آموزان و معلمان پیشنهاد شده‌اند.

سبک یادگیری دیداری (V)

در این سبک از ابزارهای دیداری از قبیل نقشه‌، دیاگرام‌، گراف، جدول، اشکال، فیلم، تصاویر، پاورپوینت و... برای برجسته کردن مطالب و درک بهتر اطلاعات استفاده می‌شود.

سبک یادگیری شنیداری (A)

افرادی که بیشترین یادگیریشان با استفاده از این سبک صورت می‌گیرد، از طریق گوش کردن به فایل‌های صوتی، سخنرانی‌های زنده و یا گفت‌وگو با افراد (به صورت رودررو در بحث‌های گروهی یا به صورت مجازی از طریق تلفن همراه و چت کردن) و تکرار مطالب برای خود با صدای بلند درک بهتری از مطلب پیدا می‌کنند.

معمولا افراد با این ویژگی سعی دارند مسائل مختلف را با حرف زدن سروسامان داده و به نتیجه‌ی مشخصی برسند تا اینکه ابتدا ایده‌های مختلف را در ذهن خود تجزیه تحلیل کرده و سپس آن‌ها را بیان کنند. آن‌ها ممکن است حرفی که گفته شده و یا سوال مشخصی که پرسیده شده و به آن جواب داده شده را برای بار دوم تکرار کنند. آن‌ها نیاز دارند که مطالب را خودشان نیز برای خود بگویند و این تکرار به گونه‌ای باشد که مختص خودشان باشد.

سبک خواندن و نوشتن (R)

در این سبک افراد فعالیت‌هایی را ترجیح می‌دهند که با متن سر و کار داشته باشد. به عنوان مثال انجام دادن فعالیت‌هایی از قبیل روخوانی جزوه و کتاب، تنظیم گزارش، نگارش انشاء، نوشتن تکالیف، و ... مطلوب آن‌ها می‌باشد و جزوه‌نویس‌های خوبی در کلاس هستند. تعجب‌آور نیست که اکثر معلمان و دانش‌آموزان ترجیح شدیدی به استفاده از این سبک دارند و اغلب از به کار بستن سایر سبک‌های یادگیری غافل شده و محدود به این روش می‌مانند.

سبک جنبشی (K)

این سبک اشاره دارد به ادراک از طریق تمرین و تجربه (به صورت شبیه‌سازی شده یا واقعی). افراد با این سبک یادگیری می‌توانند از طریق تجربه و انجام دادن کارها، بیاموزند. هم‌چنین این دسته از  افراد ارزش زیادی برای تجربیات شخصی خود و به میزان کمتر برای تجربیات سایر افراد قائلند.. از ویژگی‌های دیگر این دسته این است که از یک‌جا نشستن به راحتی خسته شده و زود شروع به بی‌قراری کردن می‌کنند. در نتیجه در هنگام مطالعه و یادگیری نیاز زیادی به انجام دادن یک کار فیزیکی دارند و در صورت عدم این امکان بهتر است در هنگام یادگیری از زمان‌های استراحت متوالی با فاصله‌ی مناسب استفاده کنند.

حالت ترکیبی

با توجه به اینکه ذات زندگی چند وجهی و نسبی است در اینجا نیز به ندرت پیش می‌آید که تنها یک سبک استفاده شود یا استفاده از آن کافی باشد. در همین راستاست که این پرسشنامه‌ از چهار بخش تشکیل شده و نتیجه‌‌ی نهایی ترکیبی از این چهار سبک است. افرادی که در نتیجه‌ی خود، سبک متمایز و برجسته‌ای نسبت به بقیه‌ی سبک‌ها برایشان مشخص نمی‌شود، جزو ترکیبی‌ها قرار می‌گیرند.

این افراد به دو بخش تقسیم‌بندی می‌شوند :

  1. ترکیبی نوع 1

این دسته افراد انعطاف‌پذیری خوبی در مهارت‌های ارتباطی خود دارند و می‌توانند بسته به موضوعی که بر روی آن کار می‌کنند، سبک خود را از یک حالت به حالت دیگر تغییر دهند. در واقع این افراد یک سبک خاص را بسته به شرایط و موقعیتی که در آن قرار دارند بر می‌گزینند. برای مثال اگر مجبور باشند که درگیر مسائل حقوقی شوند سبک خواندن و نوشتن خود را به کار می‌گیرند یا اگر لازم باشد که تکنیکی را از طریق مشاهده کردن بیاموزند از سبک جنبشی خود کمک می‌گیرند. این افراد ممکن است دو، سه یا چهار بخش مساوی در نتیجه‌ی نهایی خود داشته باشند.

  1. ترکیبی نوع 2

دسته‌ای دیگر از افراد هستند که، تا وقتی‌که ورودی‌های کافی به تمام سبک‌های مورد استفاده‌یشان وارد نشده راضی نمی‌شوند. این افراد زمان بیشتری را برای جمع‌آوری اطلاعات برای هر سبک خود می‌کنند و در نتیجه‌ی آن اغلب فهم عمیق‌تر و گسترده‌تری دارند. اگرچه ممکن است به صورت کسانی به نظر بیایند که کارها را به تعویق می‌اندازند اما بعضی از آن‌ها صرفا در حال جمع‌آوری اطلاعات پیش از اقدام به انجام کار هستند. و تصمیم‌گیری‌ها و یادگیری‌یشان ممکن است در اثر فهم گسترده‌تر، بهتر صورت گیرد.

حال پس از معرفی سبک‌های مختلف، راهکارهای موثری را که برای بهبود یادگیری و مهارت‌های ارتباطی خود، بر اساس سبک مشخص‌شده توسط پرسشنامه، می‌توانید به کار بگیرید، به‌صورت جدا معرفی خواهیم کرد.

نویسنده : احمد کلاهدوز

زمستان 94

ارسال نظر

فاطمه : سوم تجربی
0 0
پرسشنامه ای که دادین رو از چه طریق براتون بفرستیم؟
مدیریت :
0 0
بعد از پر کردن از پرسشنامه عکس بگیرین و از طریق تلگرام عکس را به شماره ی سایت ارسال کنید
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پر بیننده ترین عناوین

آموزش فیزیک (مبحث کار و انرژی) توسط مهندس اسدالهی- قسمت1+ویدئو

آموزش فیزیک (مبحث دینامیک) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

بارم بندی امتحان پایانی و نوبت اول(تمام دروس و پایه ها)

کدام آزمون آزمایشی بهتر است؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 1000 کشوری ریاضی

هفتگی برنامه ریزی کنید! + دانلود فایل

چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور تجربی

سبک‌های یادگیری (مقدمه)

برنامه ریزی مبحثی سالانه برای کنکور

تمرکز (مقدمه)

نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

تقویت حافظه (مقدمه)

زمان نقصانی چیست؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 5000 کشوری ریاضی

ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

ویژگی های آزمون گزینه دو

تجربی ها؛ زیرگروه های خود و ضرایب هر کدام را بشناسید!

بودجه بندی سوالات عمومی کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور ریاضی

حل تمرین در منزل؛ اول تشریحی بعد تست

تکنیک تست زنی ضربدر منفی

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

استراتژی‌هایی برای به کار بردن و اشتباهاتی برای اجتناب کردن

تکنیک‌های عمومی تست‌زنی

قیاس پیش بینی و اجرای برنامه؛از تغییر برنامه نترسید!

نکاتی که باید در برنامه ریزی روزانه به آنها دقت کنید!

شیوه برنامه ریزی روزانه+دانلود فایل

نکات کلیدی برنامه ریزی سالانه

هدف گذاری پله پله

اول هدف گذاری کنید؛ بعد برنامه ریزی!

جمع بندی نیم سال اول فیزیک دوم دبیرستان توسط مهندس اسدالهی(حل نمونه سوال) + ویدئو

پرسشنامه سبک‌های یادگیری

ریشه یابی مشکل عدم تمرکز

آموزش فیزیک (سینماتیک-نمودارهای حرکت شناسی) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (الکتریسیته ساکن-میدان یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت با شتاب ثابت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 2) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی3 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

مکان درست مطالعه

پرسشنامه مکان مطالعه

زمان درست مطالعه

استراتژی‌ها و تکنیک‌های تمرکز

مدیریت استرس (مقدمه)

telegram

tamas2