زمان نقصانی چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر

 

 

زمان نقصانی چیست؟

 

شاید اصطلاح زمان نقصانی را زیاد شنیده باشید، اما مفهوم دقیق این اصطلاح را ندانید. این اصطلاح نام یکی از روشهای کنترل زمان در جلسه آزمون است. در این مقاله می خواهیم توضیح ساده و روانی را از این روش برای شما بازگو کنیم.

شما در یک آزمون تستی برای هر درس با تعداد سوال مشخص، زمان معینی در اختیار دارید. برای مثال در درس زیست شناسی در کنکور سراسری تجربی طبق پیشنهاد دفترچه آزمون، 36 دقیقه وقت برای پاسخ دادن به 50 سوال دارید. در آزمون تستی شما مطمئنا در دور اول پاسخدهی به سوالات، روی بسیاری از سوالات شک دارید، یا قسمتی از پاسخ را فراموش کرده اید یا این که سوال، دشوار و زمانگیر است و آن تست را رها کردید و یا مسأله را نصفه و نیمه حل کرده اید و به جواب آخر نرسیده اید یا... . به هر ترتیب این یک نیاز مبرم است که حداقل یک بار دیگر تستهای بدون پاسخ خود را مرور کنید و اگر توانستید چند تست را هم در دور دوم (دور بازبینی) حل کنید. از نظر علمی و تجربی ثابت شده که اگر یک سوال بعد از مدتی دوباره خوانده شود و روی آن فکر شود، احتمال حل شدن و رسیدن به پاسخ درست، چندین برابر از دفعه اول بیشتر می شود.

این که چه زمانی برگردید و تستها را مرور کنید خود یک مسأله است که در مورد آن در مقاله «استراتژی بازگشت و مرور تستها» مفصل توضیح داده شده است. اما آنچه اینجا مطرح است، این است که این زمان اضافه برای بازبینی چگونه بایستی به وجود بیاید؟ تکنیک زمانهای نقصانی این کار را برای شما انجام می دهد.

زمان نقصانی یعنی شما مقداری از زمان هر درس کم کنید و این زمانهای باقی مانده از هر درس را با هم جمع کنید تا در آخر آزمون سوالاتی را که به دلایل مختلف پاسخ نداده اید، مجددا بررسی نمایید. برای مثال همان 50 سوال درس زیست شناسی که گفته شد را به جای 36 دقیقه، در مدت 30 دقیقه پاسخ دهید و از 6 دقیقه باقی مانده آن در آخر آزمون اختصاصی برای حل سوالات شک دار و وقتگیر زیست یا هر درس دیگری استفاده کنید.

 

چند نکته بسیار مهم:

  • زمانهای نقصانی می تواند برای هر فرد، با توجه به توانایی های او متفاوت باشد و این طور نیست که همه داوطلبان کنکور صرفا باید از یک الگوی کلی تبعیت کنند.
  • زمان نقصانی هر درس باید از قبل آزمون، تعیین شده باشد نه این که در جلسه تازه به این موضوع فکر کنید که برای هر درس چقدر زمان بگذارم؟
  • البته زمانهای نقصانی تعیین شده باید انعطاف پذیر باشند و در صورت نیاز در شرایط بحرانی، قابلیت تغییر آنها را در حین آزمون داشته باشید. برای مثال اگر درسی بیش از حد انتظارتان دشوار طراحی شد و نیاز به زمان بیشتری داشتید، باید بتوانید زمانهای نقصانی را طوری کنترل کنید که به درسهای دیگر آسیبی نرسد. بهتر است روی این موضوع هم قبل از آزمون به خوبی فکر کنید و برای شرایط بحرانی احتمالی در جلسه آزمون هم برنامه ای مشخص داشته باشید.
  • ساعتی که زمان نقصانی هر درس تمام می شود را در ابتدای هر درس درون دفترچه یادداشت کنید و بدانید دقیقا در چه ساعتی باید آن درس را به پایان برسانید. برای مثال کنکور ساعت 8:00 آغاز می شود. اگر شما برای درس ادبیات و درس عربی هر کدام 15 دقیقه وقت تعیین کرده اید، پس باید ادبیات را در ساعت 8:15 و عربی را در ساعت 8:30 به پایان برسانید.
  • به طور متوسط پس از خواندن هر 5 تست، یک بار به ساعت خود نگاه کنید. اگر از زمان بندی آن درس عقب بودید، آرامش خود را حفظ کنید و در ادامه سرعت خود را در حل تستها افزایش دهید و صرفا به سوالات ساده تر و سوالاتی که زمان کمتری برای حل می برند، پاسخ دهید.
  • اگر در درسی سرعت بالایی دارید و می توانید در زمان کمتری به سوالات آن پاسخ دهید (مثل زبان انگلیسی)، زمان نقصانی کمتری برای آن در نظر بگیرید. یا اصلا زمان کلی آن درس را کمتر از زمان پیشنهاد شده در دفترچه فرض کنید.
  • اگر در درس خاصی مهارت دارید و می خواهید درصد بالاتری در آن ثبت کنید، سعی کنید در دور اول بیشتر روی آن درس وقت بگذارید و خیلی روی زمانهای باقی مانده در آخر آزمون حساب نکنید.
  • اگر در درسی هم سرعت خوبی دارید و هم درصد بالایی در آن درس می خواهید، زمان نقصانی را مانند درسهای دیگر عادی در نظر بگیرید.

برای اطلاع از زمانهای نقصانی پیشنهادی ما برای هر درس در کنکور سراسری و نکاتی مهم در مورد این روش مقاله «زمانهای نقصانی در کنکور سراسری» را مطالعه کنید.

 


گردآورنده : مرتضی اسدالهی

پاییز 94

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پر بیننده ترین عناوین

آموزش فیزیک (مبحث کار و انرژی) توسط مهندس اسدالهی- قسمت1+ویدئو

آموزش فیزیک (مبحث دینامیک) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

بارم بندی امتحان پایانی و نوبت اول(تمام دروس و پایه ها)

کدام آزمون آزمایشی بهتر است؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 1000 کشوری ریاضی

هفتگی برنامه ریزی کنید! + دانلود فایل

چگونه در آزمون تست ها را دسته بندی کنیم؟

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور تجربی

سبک‌های یادگیری (مقدمه)

برنامه ریزی مبحثی سالانه برای کنکور

تمرکز (مقدمه)

نکاتی طلایی برای هدفگذاری موفق

تقویت حافظه (مقدمه)

زمان نقصانی چیست؟

درصدهای مورد نیاز برای رتبه زیر 5000 کشوری ریاضی

ویژگی های آزمون کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

ویژگی های آزمون گزینه دو

تجربی ها؛ زیرگروه های خود و ضرایب هر کدام را بشناسید!

بودجه بندی سوالات عمومی کنکور سراسری

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور ریاضی

حل تمرین در منزل؛ اول تشریحی بعد تست

تکنیک تست زنی ضربدر منفی

زمانهای نقصانی در کنکور سراسری

استراتژی‌هایی برای به کار بردن و اشتباهاتی برای اجتناب کردن

تکنیک‌های عمومی تست‌زنی

قیاس پیش بینی و اجرای برنامه؛از تغییر برنامه نترسید!

نکاتی که باید در برنامه ریزی روزانه به آنها دقت کنید!

شیوه برنامه ریزی روزانه+دانلود فایل

نکات کلیدی برنامه ریزی سالانه

هدف گذاری پله پله

اول هدف گذاری کنید؛ بعد برنامه ریزی!

جمع بندی نیم سال اول فیزیک دوم دبیرستان توسط مهندس اسدالهی(حل نمونه سوال) + ویدئو

پرسشنامه سبک‌های یادگیری

ریشه یابی مشکل عدم تمرکز

آموزش فیزیک (سینماتیک-نمودارهای حرکت شناسی) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (الکتریسیته ساکن-میدان یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت با شتاب ثابت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

آموزش فیزیک (سینماتیک-حرکت یکنواخت) توسط مهندس اسدالهی+ویدئو+خلاصه درس

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی2 (فصل 2) مهندس کلاهدوز

جزوه‌ی شیمی3 (فصل 1) مهندس کلاهدوز

مکان درست مطالعه

پرسشنامه مکان مطالعه

زمان درست مطالعه

استراتژی‌ها و تکنیک‌های تمرکز

مدیریت استرس (مقدمه)

telegram

tamas2